P.T.SIGNAL dystrybutor Synergys Technologies
Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności Leakshooter


ULTRADŹWIĘKOWY WYKRYWACZ NIESZCZELNOŚCI
DETEKCJA WYCIEKÓW, TERMOWIZJA
DIAGNOSTYKA ODWADNIACZYDiagnostyka odwadniaczy parowych

Diagnostyka odwadniaczy parowych

Diagnostyka odwadniaczy parowych przy użyciu urządzenia LEAKSHOOTERA V3T+PRO.

Diagnostyka odwadniaczy parowych na instalacjach sprężonej pary

Odwadniacze parowe (czasem nazywane separatorami kondensatu lub pułapkami wodnymi - ang. steam trap) to istotny element każdej instalacji parowej. Ich rolą jest odprowadzenie skroplonej wody (parokondensatu) z instalacji. Jest to konieczne ponieważ kondensat (nawet gorący) nie wykona tej samej pracy co para, a co za tym idzie instalacja będzie nieefektywna. Kondensat zbiera się w różnym tempie zależnie od wielu czynników przez co jego usuwanie musi odbywać się w sposób automatyczny.

Jednocześnie z instalacji należy usunąć zanieczyszczenia i powietrze, a pozostawić tylko parę. Odpowiadają za to automatyczne odwadniacze parowe różnego typu (termostatyczny, termodynamiczny, dzwonowy, pływakowy). Ich praca jest w pełni zautomatyzowana dzięki czemu usuwane są zbędne produkty, a para pozostaje w instalacji. Niestety jak każde urządzenie także odwadniacze nie są wieczne i niezawodne.

Muszą być kontrolowane ponieważ ich awaria może prowadzić do różnych skutków np. do uderzeń wodnych (ang. water hammer) mogących skutkować nawet eksplozją instalacji lub odwadniacza, problemów z regulacją temperatury i ciśnienia instalacji, korozją na skutek nieprawidłowego odprowadzania kondensatu czy bardzo kosztowną utratą pary.

Jak diagnozować problemy z odwadniaczami parowymi?

Ocena wzrokowa - niektóre uszkodzenia widać gołym okiem (szczególnie odwadniaczy pary nasyconej). Jednak przy parze przegrzanej (niewidocznej) oraz większości uszkodzeń nie będziemy w stanie prawidłowo stwierdzić czy odwadniacz działa prawidłowo i popełnimy fatalny błąd.

Ocena akustyczna - pracujący odwadniacz wytwarza liczne dźwięki, ale człowiek słyszy dźwięki tylko w ograniczonych zakresach czyli tzw. dźwięki słyszalne. Stosowana dawniej metoda stetoskopu wymaga ogromnego doświadczenia od diagnosty i jest obarczona ogromnym ryzykiem błędu. Dużo lepsza jest metoda badania ultradźwięków przez specjalne detektory wyposażone w sondy dotykowe. Detektor przetwarza ultradźwięki na dźwięki słyszalne, które operator może usłyszeć. Dzięki tej metodzie można dość dobrze diagnozować pracę odwadniacza i charakterystyczne sekwencje jego pracy. Oczywiście wymaga ona sporego doświadczenia i wielu lat praktyki.

Ocena termiczna - to kolejna z metod polegająca na ocenie temperatury przed i za odwadniaczem. Niestety nie jest ona jednoznaczna gdyż nawet uszkodzony odwadniacz może mieć dużą różnicę temepratur co jest mylące.

Jak widać żadna z metod nie jest doskonała i jednoznaczna. Dlatego inżynierowie z Synergys Technologies połączyli je wszystkie w urządzeniu LEAKSHOOTER V3T+PRO wraz ze specjalnym oprogramowaniem STRAPSHOOTER, które prowadzi użytkownika krok po kroku i umożliwia profesjonalną diagnostykę przy minimalnym doświadczeniu i wiedzy. Oprogramowanie STRAPSHOOTER zapewnia przejrzysty raport, który możemy przesyłać bezpośrednio do komputera za pomocą kabla USB (w zestawie).


Diagnostyka odwadniaczy parowych przy pomocy urządzenia LEAKSHOOTER


Jak często sprawdzać odwadniacze parowe?

Wszystko zależy od instalacji, użytkowania, lokalizacji i stanu technicznego. Generalnie w większości aplikacji sprawdzenie raz na kwartał daje dobre rezultaty jednak w miejscach krytycznych, na starej instalacji oraz w trudnych warunkach pracy dobrą praktyką jest sprawdzanie raz na miesiąc.

Dlatego tak ważne jest aby metoda sprawdzania była szybka, pewna i nie wymagała angażowania kosztownego serwisu zewnętrznego. W tym celu został stworzony ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności LEAKSHOOTER.

UWAGA!
Instalacje pary są szczególnie niebezpieczne. Należy zachować ostrożność przy pracy w ich pobliżu. Zawsze zachowaj odpowiednie środki bezpieczeństwa. Nigdy nie dotykaj instalacji gorącej pary gołymi rękami.


Ultradźwiękowe wykrywacze nieszczelności LEAKSHOOTER V3T+PRO

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności
z kamerą termowizyjną, ekranem dotykowym oraz analizatorem stanu odwadniacza
LEAKSHOOTER V3T+PRO

Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności LEAKSHOOTER V3T+PRO z kamerą, ekranem dotykowym, termowizją oraz analizatorem stanu odwadniacza.

Francuski producent Synergys Technologies aby zapewnić jeszcze szybszą i bardziej komfortową pracę z urządzeniem LEAKSHOOTER zmodernizował ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelności dodając m.in. ekran dotykowy i akumulator litowo-jonowy wielokrotnego ładowania. Najnowszy model urządzenia posiadający wszystkie dostępne funkcje i opcje ultrwadźwiękowego wykrywacza nieszczelności produkowanego przez firmę Synergys Technologies otrzymał nazwę LEAKSHOOTER V3T+PRO.
LEAKSHOOTER V3T+PRO wyposażony jest w specjalne oprogramowanie STRAPSHOOTER do automatycznego badania odwadniaczy parowych. Oprogramowanie, krok po kroku prowadzi użytkownika, dzięki czemu nie jest konieczne duże doświadczenie lub rozległa wiedza aby poprawnie zdiagnozować odwadniacz.Ultradźwiękowe wykrywacze nieszczelności LEAKSHOOTER - akcesoria, karta katalogowa

Akcesoria:
- emiter ultradźwiękowy LKS DOME
- sonda LKS FLEX do miejsc trudnodostępnych 400mm
- sonda LKS FLEX 1500 do miejsc trudnodostępnych 1500mm
- sonda dotykowa LKS PROBE
- wskaźnik laserowy LASER KIT
- oprogramowanie do edycji raportów LEAKREPORTEDITOR
- pokrowiec LKS COVER
- walizka transportowa LKS ABS

Emiter ultradźwięków LKSDOME do badania szczelności pomieszczeń, zbiorników lub karoserii. Sonda LKSFLEX do miejsc trudnodostępnych 400mm. Sonda LKSFLEX 1500 do miejsc trudnodostępnych 1500mm. Sonda dotykowa LKSPROBE do badania łożysk i elementów wirujących. Wskaźnik laserowy LASER KIT do ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności LEAKSHOOTER. Oprogramowanie do edycji raportów ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności LEAKSHOOTER. Pokrowiec LKS COVER ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności LEAKSHOOTER. Walizka transportowa do ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności LEAKSHOOTER.

Karta katalogowa ultradźwiękowego wykrywacza nieszczelności z kamerą LEAKSHOOTER.

KARTA KATALOGOWA
ULTRADŹWIĘKOWYCH
WYKRYWACZY NIESZCZELNOŚCI
LEAKSHOOTER


Standardy CE: CEM 2004/108/CE: EN61000-6-4 & EN61000-6-2
Ultradźwiękowy wykrywacz nieszczelnosci LEAKSHOOTER z certyfikatem CE  
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.